Automatické kotle – úspora času a energií na maximum
V dnešní uspěchané době hledáme vždy produkt, který ušetří nejen pár hodin, ale i pár tisícovek. Není divu, úspory se musí hledat všude, a to zejména v oblasti vytápění, které je každý rok dražší a dražší. Automatické kotle jsou zajímavá alternativa, protože v nich můžete topit dřevem, uhlím, ale i dalšími materiály – nabízí se brikety nebo pelety. U nových modelů je obvyklou podmínkou splnění emisních tříd, ale výrobci se na podobné věci pochopitelně zaměřují a stačí si vše jen pečlivě ověřit ještě před nákupem.
Že jde o vyšší investici? Za komfort se platí
Peníze se mohou vrátit už do pěti let, nevyhnete se ale pečlivému propočtu. Nakonec, vše byste si měli důkladně promyslet, protože tady už je těžko cesty zpět a za kotel zaplatíte desetitisíce, takže vybrat si ideální model v poměru ceny a výkonu je hodně důležité. Pozor na tepelné ztráty! Pokud nebudou vyšší než 15 kW, je otázka návratnosti investice spíš v nedohlednu. Existují však státní dotace (takzvané kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám), díky nimž můžete v příslušném programu ušetřit a o nic dalšího se už nestarat.
Jde o vůbec nejmodernější technologii, kterou jen těžko něco překoná. Kotel na tuhá paliva se zásobníkem, který si přikládání určuje sám – stačí nastavit program a zajistit plný zásobník na další týden, pak už nemáte nejmenší starosti. Do větších rodinných domů naprostý ideál, a to i když přikládáte uhlím. Stačí nastavit zásobník na příštích několik dnů a zhruba jednou za dva týdny vynést popel. Náklady na vytápění jsou násobně menší, než u elektřiny nebo plynu. Příkon podobného kotle je přitom často na úrovni notebooku nebo malé televize.
Co všechno zvládnou automatické kotle?
Mají různé přednosti, kromě jiného je to samozřejmě – jak již název napovídá – skoro bezobslužný provoz. Pro ty, kteří chtějí šetřit čas opravdu na maximum, se nabízí dokonce i různé vymoženosti, s nimiž zvládne všechno hravě i dítě. Automatické vynášení popela je jednou z takových nabídek, co jistě přijde vhod mnoha rodinám. Dřevní štěpka, palivové dřevo nebo i uhlí, stačí si vybrat, možné jsou samozřejmě za dodržení jistých podmínek i kombinace různých paliv. A jak vlastně takový kotel pracuje?
- Do násypky paliva je třeba umístit odpovídající objem dřeva, uhlí apod. Násypka může být i vně kotle, takže nabídne obrovskou kapacitu a šnekový dopravník se postará o vše důležité. Prostě jako v továrně u pásu, vše plyne rychle, bezproblémově a jen s minimem lidské práce.
- Řídící jednotka sama stanovuje objem přikládaného paliva s tím, že propočte požadovanou teplotu, jíž máte nastavenou na termostatu. Když teploty dosáhne, s přikládáním rázem skončí a naopak. Právě na řídící jednotce doporučují odborníci nedělat žádné velké úspory!
- Jasně totiž platí, že jednoduchá řídící jednotka za levný peníz zvládne jen málo toho, co od ní očekáváte, když se řekne automatický kotel se zásobníkem. Chcete přece komfort na jedničku? V takovém případě si budete muset připlatit, základní varianta je skoro bezzubá.
Co všechno můžeme spalovat? Pozor na kombinace
Jednou tím a podruhé oním palivem. Jasně, jde to, ale výrobce by vás měl upozornit na všechny detaily. V kotli na biomasu se bohužel nedokáží zpracovat kusy palivového dřeva, jiný automatický kotel zvládne najednou obilí, piliny nebo pelety, bez ohledu na to, aby se nějak dramaticky pohnulo s výkonem. Samozřejmě existuje i automatický kotel na dřevo (tedy pouze na dřevo), který ale vyžaduje ruční přikládání.
Automatické kotle dneška spadají do emisní třídy 3 a 4, což vyžaduje také nejnovější legislativa. Když se rozhodnete pro topení pelety, můžete dosáhnout ještě o třídu výš – číslo 5 je zde maximum toho, co můžete od svého kotle vůbec očekávat. Co bychom si měli ještě pohlídat?
- Velikost zásobníku. Chtě nechtě se musí občas zapojit i lidská síla. Na uhlí nebo pelety stačí naplnit zásobník na týden dopředu, v případě velkých mrazů je nutné pracovat dvakrát týdně. Pokud jde o klasické palivové dřevo, bude třeba času ještě víc – ale jde o nejlevnější palivo.
- Konstrukce výměníku. Vertikální vydrží o pár let víc a nehrozí mu propálení. A v neposlední řadě, nebudete ho muset neustále čistit od sazí. Jistě se vyplatí nad tím uvažovat, co říkáte?
- Materiál kotle. Vždyť i ten je důležitý, ocelový plech s minimálně 6 mm tloušťky je skoro nutností, zaručuje dlouholetou životnost. Litiny se není důvod bát, je ale číslo dvě na trhu. Samotná ocel je totiž bonusová zejména v tom ohledu, že nabídne výrazně lepší účinnost.
Emisní třída kotlů? Připravte se do budoucna
Česká státní norma určující emisní třídu kotlů poukazuje na fakt, jak technicky vyspělé zařízení doma máte. Nejhorší je jednička, nejlepší je pětka. V hodnocení se odráží účinnost, bezpečnost provozu i efektivita, ale také tvorba zdraví a přírodě škodlivých emisí. V roce 2014 se zastavil prodej kotlů emisních tříd 1 a 2, o čtyři roky později se dostalo i na kotle třetí třídy. Od léta 2022 nesmí být v provozu kotle první a druhé emisní třídy, tudíž – do té doby je třeba vyřešit konkrétní plán vytápění pro každou domácnost, která funguje zejména na venkově – a má v tomto ohledu bohužel jisté rezervy.
Například revizi kotlů stanovuje vyhláška, měli bychom příslušnou dokumentaci archivovat nejméně šest let a revizní technik by měl přijít na návštěvu jednou za tři roky. Nejde jen o papír, ale také o kontrolu, jestli vše funguje, jak má – poruchy se potom řeší jen hodně těžko a zdlouhavě, je lepší jim tedy pokud možno předcházet.
Jednoduchý elektromotor, který spotřebuje jen naprosté minimum energie, násypka, šnekový podavač a otočný hořák. Automatické kotle mají v podstatě jednoduchou konstrukci, ale nabídnou účinnost až k devadesáti procentům, což je oproti padesátce u dřívějších modelů kotlů na tuhá paliva skvělý výsledek. Samozřejmě, z podstaty věci se ke stovce asi jen tak nedostaneme, to ale není u vytápění dřevem nebo uhlím až tolik podstatné. Důležitá je totiž cena za palivo, která je k naší peněžence stále vlastně dost přívětivá.
A kolik vlastně takový kotel stojí?
Když chcete automatický kotel na tuhá paliva, připravte se, že to bude zpočátku hodně drahá záležitost. Totiž, pokud pořídíte nejlevnější model, minimálně padesát tisíc zaplatíte – za lepší kousek se připravte na investici blížící se už stotisícové hranici. Oproti elektrickému nebo plynovému kondenzačnímu kotli je to samozřejmě o poznání více, ale předností je výrazná úspora paliva. Jinými slovy, investice se později vrátí – je to podobný princip jako s nájmem a bytem v osobním vlastnictví.
Elektrokotel možná stojí patnáct nebo dvacet tisíc korun, ale jeho pořizovací hodnota je pouze první věc, druhou pak je cena za vytápění, která bude pro některé přímo astronomická. A když budete topivo do automatického kotle pořizovat chytře – to znamená mimo hlavní sezonu – nakoupíte poměrně levně. Za vytápění domu elektřinou dáte i čtyřicet tisíc korun, při vytápění pelety i méně než polovinu této částky.
Pokud máte menší novostavbu, postačí výkon automatického kotle mezi 15 a 25 kW, dřevostavba možná ještě méně a pasivní dům je už na maximu možného. Vysoká účinnost a legislativě vyhovující emisní třída přímo lákají ke koupi co nejdříve.