Litinové kotle

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
 
 
 
 
 
 
 
Výkon
 
 
18 kW
20 kW
 
3 kW
 
Palivo
tuhé 
 
tuhé 
tuhé 
 
tuhé 
 
Hmotnost
 
 
140 kg
472 kg
 
177 kg
 
Ohřev užitkové vody
 
 
 
 
 
 
 
Objem
 
 
35 l
 
 
70 l
 

Litinové kotle jsou skutečně nestárnoucí klasikou

Pro začátek dvacátého století šlo o technologickou novinku, která umožnila vytápění větších prostor, továren, hal a podobně, jakož i velkých rodinných domů a vil. Litinový kotel byl důležitý po celý generace, výhřevnost byla na svou dobu skutečně famózní. Dnes už máme kotle hlavně z oceli, které jsou technologicky ještě o něco dál. To však neznamená, že na litinu každý zanevřel a neprodává se, protože například výrobce jako Viadrus s tímto materiálem stále pracuje a nevypadá, že by chtěl cokoliv ukončovat. Slouží pro spalování pevných paliv, většinou nejde o nic jiného než uhlí nebo dřevo, případně dřevěné brikety jako nejnovější artikl na trhu.

Pro spalování koksu je jedničkou litina

Je to vlastně celkem jednoduché, pokud se pustíte do spalování koksu, který nehoří, nýbrž spíše pouze žhne, tak bude určitě litina jasná volba. Jde totiž o hodně odolný materiál, dlouhé hodiny trvající kontakt se žhavým palivem mu vůbec nevadí. Když ale hodláte pracovat hlavně se dřevem, ocel by měla dostat přednost – protože kusy dřeva hoří delším plamenem. Samozřejmostí by pak ale měla být žáruvzdorná vyzdívka, se kterou ale každý výrobce kotlů musí dopředu počítat.

Litina se také nalije do formy, ocel se dá lépe tvarovat, i tohle je třeba vzít v potaz. Kotel s tělesem vyrobeným z oceli má vyšší účinnost, protože lépe vede teplo – zatímco litina teplo spíš dlouhodobě drží. I proto se nedá říct, že by jí patřila budoucnost, kde se bude hřát tento materiál na výsluní popularity. Přeci jen, dvacáté století už skončilo a modernější technologie litinu trochu zastínily. Ta však odolá nejen žáru, ale víceméně také korozi, takže i přes trochu odlišné procesy spalování má stále svůj význam. Vysoký obsah uhlíku donedávna znemožňoval její sváření, ale moderní postupy už dovedou leccos – včetně efektivních oprav. Není proto důvod se litiny prvoplánově obávat, ale doba její největší efektivity už dávno minula.

Litina se zahřívá pomalu, ale drží teplo

V topenářství má pořád velké slovo, generacemi prověřená litina se určitě hodí i na litinové kotle. Ty mají oproti oceli dvojnásobnou životnost a výrobci uvádějí často i záruku delší než deset roků. Zničit litinu je složité až nemožné, i když se zahřívá o pár minut déle než ocel – o to větší časový úsek pak ale bude samotné teplo držet (jedná se řádově dokonce o hodiny). Prakticky ihned po změně režimu se začala litina ve velkém nahrazovat ocelí, ale platí, že oba materiály mají své pro a proti. Litina rozhodně není nějakou nulou v oboru.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 15 hlasy, průměrně 4.2 z 5