Kondenzační kotle

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
0.11 kW
0.11 kW
20.6 kW
0.11 kW
 
23.5 kW
0.11 kW
Výkon
24 kW
24 kW
20.7 kW
24.2 kW
 
24.9 kW
24.2 kW
Palivo
kondenzační 
kondenzační 
kondenzační 
kondenzační 
 
kondenzační 
kondenzační 
Hmotnost
36 kg
36 kg
34 kg
36 kg
 
29 kg
36 kg
Ohřev užitkové vody
ano 
ano 
ano 
ano 
 
ano 
ano 
Objem
 
 
 
 
 
 
 

Kondenzační kotle jsou ekologické a pracují na jedničku

Když se řekne vytápění plynem, rozhodně nemusíme myslet na nějaké nebezpečí nebo kotel, který zabere celou místnost. Moderní řešení je o něčem naprosto jiném, technologie totiž jdou vpřed přímo mílovými kroky a v poslední generaci se objevují kondenzační plynové kotle, se kterými přichází ekonomická úspora, minimální nároky na prostor a možnost perfektně ohřívat užitkovou vodu pro vícečlennou domácnost. Účinnost dosahující stoprocentní hranice je toho jasným důkazem, takže o čem je vlastně tato řada kotlů pracujících se zemním plynem?

Výhodou je využívání veškerého dostupného tepla

Skryté spalinové teplo je pro klasické plynové kotle vlastně tabu – ale pro kondenzační plynové kotle naopak vynikající možnost ukázat se. Díky kondenzaci dosáhne účinnost i rekordních 110 %, což je pro majitele kotlů na tuhá paliva staršího data výroby přímo nepředstavitelné číslo. Pro novostavby nebo pasivní domy, ale také bytovky jsou kondenzační kotle dobrá investice, která se vrátí v řádu několika let. A to i kdyby panovala všeobecná spokojenost s klasickým plynovým kotlem. Vždyť doba jde dál…

Moderní kondenzační plynové kotle závěsného typu jsou na prostor skutečně málo náročné, spíš připomínají bílou komodu. Váha do třiceti kilogramů je také plus, potěší hlavně při instalaci. Vytopí kanceláře, domácnosti, ale i jiné prostory, průtokový ohřívač pitné nebo teplé užitkové vody je také skladná záležitost. Kondenzační kotle se dělí na několik různých typů.

  • Kompaktní kondenzační kotle jsou ideál pro rodinné domy. Napojit se dá solární kolektor, prostorové nároky jsou mírně vyšší než u dalších modelů. Zásobník na ohřev teplé vody je zabudován uvnitř, takže se nemusí nic dodatečně dokupovat, stačí vlastně pouze zapojit.
  • Stacionární kondenzační kotle. Velký objem vody, jednoduché zapojení bez nutnosti čerpadla. Pro bytovky nebo průmyslové objekty, obecně větší prostory, přímo ideální volba.
  • Závěsné kondenzační kotle. Klasika tam, kde není dost místa nebo máte jen garsonku a nějaké velké topení není třeba. Dá se z nich ale utvořit i kaskáda o obrovském výkonu.

Princip fungování kondenzačního kotle

Ve spalinách se využívá kondenzace vodní páry a jejího tepla, která by jinak uniklo komínem – zcela zbytečně – ven z domu. A kdo by chtěl nechat takhle unikat cenné teplo? Právě proto vznikla myšlenka kondenzačních kotlů, která se s postupem let rozvinula směrem k nynější dokonalosti. Teplota spalin se pohybuje v rozmezí od 40 do 90 stupňů Celsia, ztráty jsou minimální a doslova až přehlédnutelné. Moderní technologie se umí sama regulovat přesně podle venkovních teplot, takže se nemusíte o nic zvláště starat. Takzvaná ekvitermní regulace zabrání zbytečnému přetopení místnosti, postačí jen inteligentní čidlo monitorující venkovní teplotu a určující samo potřebu vytápění prostoru. A další přednosti kondenzačních kotlů?

  • Nízká hlučnost. Ani o nich nevíte, rozhodně vás nebudou v noci budit.
  • Snadné ovládání. Zvládne ho snad i dítě, stačí pár stisknutí tlačítek.
  • Možnost přestavby kotle na propan, takže zajímavé řešení i do budoucna.
  • Oběhové čerpadlo, které ještě zefektivňuje kondenzaci během jarních měsíců.

Pověsíte si je jednoduše na zeď a s trochou nadsázky zaberou asi tolik prostoru, jako starý model televize. Účinnost je jedna věc, ale mimořádná ekologická šetrnost potěší i ty, kteří chtějí žít ruku v ruce s přírodou a zbytečně nezatěžovat její systém. Displej, tlačítka a nastavení, které vyžaduje jen minimum úkonů. Během zimy si čtěte detektivku a nechoďte se neustále dívat, jestli dřevo ještě hoří…

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 15 hlasy, průměrně 4.1 z 5