Kotle Viadrus

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
 
 
 
 
 
 
 
Výkon
 
 
20 kW
 
 
 
15 kW
Palivo
tuhé 
 
tuhé 
 
 
 
tuhé 
Hmotnost
 
 
472 kg
 
 
 
348 kg
Ohřev užitkové vody
 
 
 
 
 
 
 
Objem
 
 
 
 
 
 
 

Slavná značka z Ostravska aneb kotle Viadrus se představují

Snad už je to spíš synonymum pro kvalitní kotle, ale stále ještě značka, která má za sebou několik dlouhých generací stabilní historie. Hahnovy železárny v Bohumíně odstartovaly svou činnost už před 130 lety, dnes je akciová společnost Viadrus jedním z největších hráčů evropského trhu. Přes třicet tisíc kotlů ročně, to je už opravdu vynikající číslo, zvláště pokud jde o tradiční českou firmu.

Kdy se poprvé objevuje výraz Viadrus?

Možná vás zajímá, kde se vlastně vzal název této firmy. Souvisí úzce s regionem, který se nachází na pomezí někdejšího Československa a Polska. Poprvé se značka Viadrus objevuje v roce 1973, o devatenáct let později se pokřtí tímto jménem dokonce celá slévárna. Mytický bůh Viadrus se staral o řeku Odru, ve které pod jeho taktovkou neměla nikdy vyschnout voda a dojít ryby. Vzpomínán je ještě v antických pramenech, kdy Římané říkali Odře „Viadrus Fluvius“. V podstatě to znamená něco jako „dravá řeka“, což evokuje časté dřívější povodně v nížinaté krajině, které měly vždy devastující účinek.

To, že řeky měly mít nějaké své bohy, se znovu připomínalo až v době baroka, proti podobným zvykům se stavěla hlavně křesťanská církev. Zpět však k tématu Hahnových železáren, které se produkci topenářské techniky věnují už od roku 1890 a s koncem dvacátých let dvacátého století přišla s výrobou litinových kotlů na tuhá paliva. První model Viadrus G 21 měl brzy nástupce v podobě modelu U22, který byl a stále je hlavním topným tělesem řady českých a slovenských rodinných domů. Dnes je v nabídce i kotel z litiny na tuhá paliva, který splňuje podmínky pro státní dotace a také ekologické požadavky současné legislativy. Kotle Viadrus mají skvělý zvuk napříč celou Evropou!

Litina stále ještě zajímá řadu evropských trhů

V Bohumíně se stále ještě pracuje s litinou, i když se v Evropě od tohoto materiálu hodně ustupuje. Firma Viadrus ale dokazuje, že litině rozhodně neodzvonilo, ve firmě totiž pracuje skoro pět stovek kmenových zaměstnanců a naopak – chystá se také brzké rozšíření počtu pecí. Účinnost moderních kotlů, jako je třeba Hercules E68, dosahuje hranice devadesáti procent – na tuhá paliva je to unikátní číslo. Snadní obsluha a vodou chlazené pevné rošty, dlouhotrvající životnost a splnění emisní třídy 5, to jsou další velké plusy podobných modelů. Kusové dřevo má před sebou díky Viadrusu ještě dlouhou budoucnost jako levné a kvalitní palivo…

Viadrus se vydal do světa po přelomu tisíciletí

Zahraniční obchod, který umožnily příležitosti po pádu totality v Československu, došel svého nového maxima v roce 2006. Tehdy se totiž prodávala značka Viadrus ve více než čtyřiceti světových zemích, takže není pochyb o tom, že jde o velmi úspěšnou firmu. V roce 2012 pak vzniká samostatná akciová společnost Viadrus a o další tři léta později je zkonstruována první automatické linka na výrobu kotlů, čímž se výroba ještě značně rozšiřuje.

Nejde ale jen o produkci kotlů jako takových, protože dnešní firma stále posílá na trh litinové radiátory v klasickém designu nebo v moderní podobě. Zkrátka, někdo rád retro, někdo zase kvalitu litiny a současnější podobu produktů. V nabídce nechybí ani akumulační nádrže nebo ohřívače vody, stejně jako atmosférické nebo kondenzační plynové kotle – i když jedničkou nabídky jsou samozřejmě modely využívající různé formy tuhých paliv, ponejvíce palivové dřevo.

Budoucnost kotlů Viadrus je určitě hodně dobrá, popularitu totiž značka rozhodně má a export do řady světových zemí jí dodává na dobré pověsti. Tudíž, jistě není co řešit, protože říční bůh Odry tu s námi bude ještě dlouho v jednadvacátém století…

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 9 hlasy, průměrně 4.9 z 5