Kotle na pelety

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
 
 
 
 
0.24 kW
 
 
Výkon
27 kW
20 kW
20 kW
25 kW
27 kW
16 kW
27 kW
Palivo
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
Hmotnost
306 kg
225 kg
273 kg
379 kg
274 kg
211 kg
 
Ohřev užitkové vody
 
 
 
 
 
 
 
Objem
 
 
 
 
73 l
 
 

Kotle na pelety aneb materiál, jemuž patří budoucnost

Nabízí všechny výhody dřeva, ale nevyžaduje delší obsluhu nebo práci s materiálem. Kombinace, jakou si každý zkrátka zamiluje – úsporné vytápění se vším všudy, a to skoro bez obsluhy. Spalování pelet je hodně efektivní, a i když jejich cena trochu v průběhu let narůstá, nedá se to ani v nejmenším srovnávat s elektřinou nebo plynem. Takže, v čem jsou výhody a nevýhody kotlů na pelety, jedničky moderních rodinných domů?

Výhody dřevěných pelet jsou zcela nasnadě

Využívá je herec Richard Krajčo nebo zpěvák Lou Fanánek Hagen. Pelety nabídnou větší pohodlí než dřevo a na rozdíl od uhlí nezanášejí plíce, v porovnání s plynem jsou cenově opravdu výhodné. Kotel na pelety se může zdát na první pohled relativně drahým, ale propočítejte si návratnost investice – do několika let jste na nule a pak už jen šetříte. Přitom nejde o zdroj, který by někdy vyschl a museli byste pracně přemýšlet a zařizovat nějakou jeho alternativu. Dřevní odpad na českých pilách tu bude i v dalších generacích, drtivá většina pelet na našem trhu jde právě z něj. A spoustu materiálu pak musí jít na export, protože se v ČR nestíhá prodávat. Takže, kromě ceny a pohodlnosti, jaké další výhody se nám s peletami nabízejí?

·         Malá spotřeba paliva. A tím pádem nízké nároky na skladovací prostor, což se hodí nejen větším budovám, nemocnicím, úřadům a tak podobně. Kotel na pelety také není velký.

·         Třetí a vyšší emisní třída. Nezřídka se dostanete až na tu nejvyšší, tedy pátou. Dá se proto předpokládat, že nároky legislativy pro používání kotle budete splňovat i za dvacet let.

·         Vysoká účinnost. Na rozdíl od jiných typů tuhých paliv, jako je surové dřevo a uhlí, jsou pelety velmi výhřevné a účinnost dosahuje klidně devadesáti procent nebo ještě o něco více.

 Prodejem kotlů na pelety se zabývá třeba tradiční česká firma Atmos, na trhu ale najdete i další, jako je například OPOP nebo Verner. Kotelna na spalování pelet je možná téměř v jakémkoliv rodinném domě. Ušetří se práce, okolí nebude zamořeno zplodinami a ve výsledku ještě ušetříte peníze, tudíž jistě není, co zdlouhavě řešit.

Co to vlastně jsou ty pelety?

Vznikají z dřevní (výjimečně rostlinné) biomasy. Jde o granule, které se snadno skladují a přenášejí z místa na místo. Jedno z nejekologičtějších paliv, které ve směru výhřevnosti dokonce předčí i pár druhů tradičního uhlí – což je vizitka asi jako olympijská medaile. Klasický rodinný dům potřebuje meziročně asi čtyři až pět tun pelet, vytápění je takzvaně bezobslužné (kotel jen zkontrolujete a doplníte palivo, což je sice třeba obvykle každý den, ale příliš mnoho času vám podobná věc jistě nezabere). Většina uživatelů mluví o čtvrt až půl hodině – včetně samotného procesu čištění.

Kritéria pro výběr kotle na pelety

·         Cena. Levnější model, než padesát tisíc korun přinese nekvalitní komponenty a nízkou životnost. Současně také najdete na trhu kotle za sto a více tisíc, nejde o vzácné výjimky.

·         Palivo. Ideální jsou samozřejmě dřevěné pelety, ale spalovat se dají i ty ze slámy a kůry.

·         Spotřeba. Rozhoduje kvalita izolace a výměra rodinného domu. Za zimu asi 4 až 5 tun.

·         Účinnost. Moderní kotle na pelety jsou zcela automatizované, hodnota je tedy až 95 %.

·         Výkon. Typicky v rozmezí 10 a 30 kW, lze jej jednoduše zregulovat podle přísunu paliva a množství dodávaného vzduchu. Během krátké chvíle se teplota změní a zůstane stálou.

Některé kotle mohou stát i půl milionu, v tom případě ale dostanete tak špičkový stroj, až budou oči přecházet. Vyplatí se však jen v určitých prostorách. Většina rodinných domů využije kotel, který cenou nepřevyšuje sto tisíc korun (ale současně není víc než o polovinu levnější, pozor na asijskou produkci!).

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 10 hlasy, průměrně 4.9 z 5