Kotle na dřevo

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
 
 
 
 
 
 
 
Výkon
 
16 kW
 
20 kW
 
27 kW
20 kW
Palivo
tuhé 
tuhé 
 
tuhé 
 
tuhé 
tuhé 
Hmotnost
 
211 kg
 
472 kg
 
306 kg
225 kg
Ohřev užitkové vody
 
 
 
 
 
 
 
Objem
 
 
 
 
 
 
 

Kotle na dřevo dnes už nejsou jen doménou venkova

Nadělat si zásoby na zimu, nechat materiál patřičně proschnout a mít prostornou kotelnu. To jsou základní předpoklady pro vytápění rodinných domů palivovým dřevem, které je stále populárnější. Jako dokonale ekologický materiál s přívětivou cenou osloví snad všechny. Rozdíl je však v tom, jestli budete topit dřevem jen na letní chatě v krbu nebo si dopřejete luxus mít automatický kotel, jenž vyžaduje jen částečnou obsluhu a ušetříte spoustu času. Není to už menší podnět k zamyšlení?

Kotel na tuhá paliva je stále populárnější

Nekonečné zdražování cen elektřiny a plynu vede řadu lidí k tomu, aby si koupili vlastní les a připravovali palivo na zimu svépomocí. Výhřevnost dřeva je výborná, snad jen ta práce navíc je úmornou záležitostí, ale rozhodně se dlouhodobě vyplatí. O polovinu levnější, než vytápění plynem je dřevo i v případě, že si jej necháme naštípat a dovézt přímo na dvorek, kde už si jej pak složíme podle vlastní potřeby.

Nevýhodou kotlů na dřevo je samozřejmě fakt, že musíte neustále přikládat a na rozdíl od uhlí nebo pelet se tento problém nedá výrazně efektivněji řešit ani v případě, že pořídíte takzvaně automatický model. Praskání dřeva a venkovská romantika určitě potěší, ale šnekový dopravník na pelety je o něčem jiném než nekonečné ruční přikládání a hlídání, zda náhodou nevyhaslo. Tento typ kotlů oplývá vynikajícím výkonem, ale samozřejmě vzhledem k mnoha různým okolnostem je nutné započíst také rekordní tepelné ztráty, které u plynových kondenzačních kotlů rozhodně nepřijdou.

Vyplatí se hlavně u velkých objektů

Je jasné, že kotel na dřevo je úplná zbytečnost v případě, že nemáte klasický rodinný dům. Dřevostavba, srub, moderní pasivní stavba a další možnosti, tady všude přijde vhod vytápění právě dřevem nebo jeho deriváty – brikety, pelety, ale klidně i další materiál, nakonec kombinaci s uhlím se brání jen málokdo. Ocelový výměník a dostatek dřeva, efektivní využití paliva a minimum nákladů na dlouhá léta dopředu. Tady je určitě o co stát! Nakonec, na podobné kotle můžete získat dotaci, což je určitě další velké plus…

Nevýhod kotlů na dřevo je určitě hned několik, jaké to jsou?

  • Dozor je třeba, což může být nepříjemné hlavně tehdy, když jste neustále v práci.
  • Požár je bohužel pravděpodobnější, takže pozor na nedostatek větrání a otevřený oheň.
  • Regulace? Jen do jisté míry. Rozhodně nejde nastavit přesnou teplotu jako u plynových kotlů.

Pozor také na vlhké dřevo! Vlastnictvím lesa a nařezáním klád to nekončí, materiál musí také patřičně proschnout. Vlhké dřevo nabídne nižší výhřevnost, takže budete přikládat o poznání častěji, a dokonce možná zkrátíte život svého kotle. A v neposlední řadě počítejte s opravdu mimořádnou nadílkou sazí – a kdo je pak má vlastně čistit? Dřevo, které jste zrovna pokáceli, bude mít vlhkost nejméně 60 %, sušené pak zhruba třetinu této hodnoty. Dobře si také propočtěte, jak výkonný kotel potřebujete, protože pokud zvolíte nevhodnou variantu, zaplatíte za topení mnohem víc.

A jakým dřívím nejlépe topit?

Kromě toho, že by mělo být pořádně vyschlé (tedy připravené už v minulém roce a postupně sušené na vhodném místě), si musíme vybrat také vhodný typ dřeviny. Co všechno je v nabídce? Existuje takzvané měkké a tvrdé dřevo.

Měkké dřevo

  • Lípa. Velmi dobře hoří, ale možná až trochu rychle. Schne zhruba jeden rok.
  • Křehké dříví, které není vhodné jako palivové pro mnoho sazí. Schne dost dlouho.
  • Palivové dřevo číslo jedna, výborná výhřevnost, kvalitní třísky. Schne asi jeden rok.
  • Zpracování je přímo pohádka, rychle schne. Ale také nabídne slabou výhřevnost.

Tvrdé dřevo

  • Bříza. Hoří i mokré, zbytečně nepraská a nabídne vysokou výhřevnost. Hodně oblíbené.
  • Hoří pomalu, ale o to déle schne. Počkáte si tedy často i déle než celé dva roky.
  • Perfektní, pomalu hoří, špičková výhřevnost. Pro krby skvělé, ale déle schne (jako dub).
  • Ořech. Na topení v kotli pro RD nevhodné, a to i z důvodu velké ceny. Schne až 4 léta.
  • Nejskvělejší v ohledu výhřevnosti, ale cena je také hodně vysoká. Schne dva roky.

Tak co, vybrali jste si? Možností je hodně a určitě nebude od věci si třeba nechat trochu poradit od odborníků. Smrk nebo buk je nejčastější volba nejen pro venkovské rodinné domy. Pokud jen občas topíte v krbu, tak je to věc ořechu či habru, protože si můžete tím pádem snadno dovolit dokonalé, a proto relativně drahé dřevo.

Kotle na dřevo z litiny nebo raději ocel?

Litina versus ocel, to je letitý souboj, který vychází už dlouhou dobu ve prospěch oceli. Litina delší dobu drží teplo, ale pomaleji se zahřívá. Vydrží mnohem déle a je prakticky nezničitelná, ale ocel nabídne lepší výhřevnost prostoru. Je jistě na každém, co zvolí, rozhodně neplatí, že litině zvoní hrana, protože třeba Viadrus se stále orientuje na výrobu litinových kotlů. V některých částech republiky dokonce ani není jiná volba, už kvůli nižší pořizovací ceně.

Když vybíráte kotel na dřevo a chcete zvolit co nejlépe, proklepněte si pečlivě i výrobce. Většina z nich má dobrou reputaci právě v regionu, kde působí. Možná vaši sousedé topí tím či oním kotlem a doporučí vám konkrétní model. Rozhodně to nebude od věci, protože právě reference a dlouholetá zkušenost jsou tady číslem jedna. Na design se nehraje, důležité spíš je, aby se vám kotel opravdu dobře vešel do kotelny. Kotle na palivové dřevo totiž kromě jiného vyžadují také dost prostoru…

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 16 hlasy, průměrně 4.4 z 5