Kotle Dakon

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
 
 
 
 
 
 
 
Výkon
24 kW
18 kW
 
5 kW
16 kW
24 kW
20 kW
Palivo
na tuhá paliva 
na tuhá paliva 
 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
Hmotnost
248 kg
229 kg
 
158 kg
166 kg
215 kg
200 kg
Ohřev užitkové vody
 
 
 
 
 
 
 
Objem
61 l
57 l
 
46 l
 
 
56 l

Kotle Dakon aneb další slavná firma s českou tradicí

Výroba kotlů v tuzemsku je na světové úrovni, připomeňme si třeba proslulou značku Atmos. Velmi dobře na tom ale jsou v hodnocení i kotle Dakon – firma posílá na trh kotle na tuhá paliva, ale také elektrokotle. Předností je dlouholetá životnost a provoz bez dlouhé údržby nebo nutnosti neustále přikládat. Elektrické kotle s výkonem již od 2 kW, které jsou vhodné pro malé nemovitosti a nabídnou ekologický a současně skoro bezhlučný provoz a samozřejmě nejen to. Jaké jsou počátky této značky na tehdy ještě československém trhu?

Krnovsko má už tradici přes dvě generace

Kotle Dakon se vyrábí už přes šedesát let v oblasti Krnova a také Albrechtic, tedy severovýchodních Čechách. Centrum je dnes už v Praze, ale továrny jsou situovány stále do původního místa vzniku slávy Dakonu. Firma vznikla v roce 1949 a zaměřovala se nejen na takzvané teplovodní kotle, ale také na oblast stavebnictví. Vyráběla později i plynové a naftové hořáky. V polovině devadesátých let se po privatizaci a vstupu zahraničního partnera zahájila výroba nástěnných plynových kotlů. Například elektrokotle jsou pak spíš novinkou v sortimentu, protože série Daline se začala vyrábět v roce 2010, nabídne výkon mezi 4 a 60 kW, tedy poměrně značný rozptyl – vybere si tedy každá domácnost či provozovna.

V roce 2013 se také rozběhla výroba prvního kotle Dakon s automatickým přikládáním, tedy řada FB2 Automat. Současná nabídka obsahuje i nejmoderněji stavěné kondenzační plynové kotle, takže o výběr rozhodně není nouze. Ocelové a litinové kotle na tuhá paliva a stylizované D ve znaku, to je však v současnosti hlavním poznávacím znamením značky Dakon. Rozhodně jde o prestižní značku, která na českém trhu hraje velmi důležitou úlohu. V současné době je Dakon součástí společnosti Bosch Termotechnika. Obchodní zastoupení funguje na Praze 10 ve Štěrboholech.

Pokud jde o kotle značky Dakon, na tuzemském internetu jsou stovky různých recenzí, takže stačí jen trochu zapátrat a udělat si jasnější představu. Platí však jasné, že zlaté české ručičky stále pokračují ve svém díle a jistě s modelem právě této původem krnovské společnosti žádnou chybu neuděláte. Robustní konstrukce a vyšší účinnost spalování, které je maximálně ekologické – v tomto směru snad ani není co vytknout. Kolik se jich vlastně už vyrobilo? Pokud vezmeme v potaz produkci pěti provozoven mezi léty 1949 a 1990, dostáváme se přes hranici šesti set tisíc kusů. Průměrně v závodech pracovalo asi šest stovek lidí. Dnes se číslo ještě výrazně navyšuje, na trhu je už přes sto různých variant. Samotný Bosch pak v ČR reprezentuje nejen Dakon, ale i Buderus a Junkers.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 18 hlasy, průměrně 4.1 z 5