Plynové kotle

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
0.092 kW
 
 
 
5.5 kW
 
 
Výkon
24.6 kW
26 kW
 
 
26.5 kW
24 kW
 
Palivo
plynové 
plynové 
plynové 
plynové 
plynové 
plynové 
 
Hmotnost
35 kg
39 kg
 
 
34.5 kg
36 kg
 
Ohřev užitkové vody
ano 
ne 
ne 
ano 
 
 
 
Objem
7 l
 
8 l
 
 
 
 

Plynové kotle mají na dnešním trhu dvojí podobu

Je sice na provoz poněkud nákladnější, ale přinese takovou časovou úsporu, že jde spíš o otázku priorit. Chcete mít víc volného času a nechcete dělat na zimu tolik dřeva? Určitě se vyplatí popřemýšlet o plynovém kotli, jehož nejmodernější varianty zaberou jen velmi málo prostoru a stačí je nastavit stisknutím pár tlačítek klidně i na pár dní dopředu. Jednoduchost obsluhy je dokonce taková, že ji zvládne i dítě. Bude sloužit přinejmenším patnáct let a ušetří spoustu času. Jaký kotel bychom si vlastně měli vybrat?

Kondenzační nebo klasický plynový kotel?

Když se řekne plynový kotel, mnoha lidem se jistě vybaví dvě různé varianty, které mohou zvažovat. Klasika už totiž má značnou konkurenci v podobě moderního kondenzačního kotle, který využívá veškeré teplo – ale je také poněkud dražší. Návratnost investice je pak ale v řádu několika let. Moderní plynové kotle také dokáží nejen vytápět byt, ale také ohřívat vodu. Zde jsou k mání dokonce tři možnosti.

  • Plynový kotel s průtokovým ohřevem vody.
  • Plynový kotel s vestavěným zásobníkem.
  • Sestavy plynového kotle a zásobníku vody.

 Jen otočíte knoflíkem a topení se hned rozjede

Moderní plynový kotel potřebuje pro své fungování elektrickou energii, samozřejmě, ale na fakturách za tuto komoditu prakticky nic zásadního nepocítíte. Kondenzační kotel je považován za úsporné řešení, ale velkou roli hraje také celkové zateplení. Efektivněji ohřívá vodu a při dobrém servisu je naprosto bezpečný a nabídne i dlouholetou životnost.

S plynem je to jednoduché, otočíte knoflíkem a půl je hotovo, žádné starosti, kam uskladnit dřevo, uhlí nebo i pelety. Pokud nemáte dost místa, vlastně to vůbec nevadí – existují nástěnné plynové kotle, které i se zásobníkem vody i objemu v řádu desítek litrů nezaberou příliš prostoru. Vlastně se hodí i do menších bytů. Bojler v plynovém kotli bude mít vodu ohřátou na stále stejnou teplotu, stačí jen kvalitní tepelná izolace. Ohřev studené vody je otázkou pár minut, takže teplá voda bude vždycky plně k dispozici.

Účinnost je velmi vysoká, lepší než u tuhých paliv

Dřevo a uhlí mají jednu zásadní nevýhodu oproti plynu, a tou je účinnost. Moderní plynové kotle dosahují účinnosti chodu více než devadesát procent, kondenzační plynové kotle jdou dokonce i přes stovku. Plynový kotel je možné také kombinovat s jiným zdrojem tepla, třeba krbovými kamny nebo elektrokotlem. Problémem není určitě ani solární ohřev teplé vody, se kterým se dá ušetřit meziročně poměrně pěkná suma peněz. Komfortní dodávka vody je zajištěna sestavou kotle a zásobníku, který je nastaven se svou kapacitou podle počtu osob v domácnosti.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 28 hlasy, průměrně 4.6 z 5