Kotle na tuhá paliva

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Příkon
 
 
 
 
 
 
 
Výkon
 
 
16 kW
18 kW
20 kW
 
27 kW
Palivo
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
tuhé 
 
tuhé 
Hmotnost
 
180 kg
211 kg
140 kg
472 kg
 
306 kg
Ohřev užitkové vody
 
 
 
 
 
 
 
Objem
 
 
 
35 l
 
 
 

Kotle na tuhá paliva jsou klasikou s nízkou spotřebou

Jejich provoz nestojí příliš mnoho peněz, ba naopak, dřevo nebo i uhlí jsou stále levnými položkami. Ale pozor, za kotle na tuhá paliva můžete vydat zpočátku hodně velkou sumu. Naštěstí je tu možnost využít některých státních dotací a topit ekologičtějším způsobem, investice se pak vrátí mnohem dříve. V čem dalším jsou výhody moderních kotlů? Tak třeba jejich automatičnost, díky níž se musíte do kotelny podívat nanejvýš obden…

Tradiční řešení nejen pro venkovské domácnosti

Nízké provozní náklady, ale také nutnost v místech, kam není zaveden plyn a kde by elektřina udělala průvan v peněžence. Doba je sice hodně pokročilá, ale možností vytápění pro rodinné domy zase tolik nemáme. Kotle na tuhá paliva se nemusí neustále hlídat a třeba v případě pelet je celá starost majitelů spíš o nasypání zásob na mnoho hodin dopředu. Jde o staletími prověřený mechanismus, který jen díky elektronice dostal skutečný punc dokonalosti. Automatický podavač paliva nebo kvalitní ocelový plášť zaručují dlouholetou životnost a žádné vrásky.

Uhlí, koks, dřevěná polena nebo pelety, všechno je možné – ale nezapomeňte, že kombinace těchto možností nejde automaticky u každého typu kotle. Pokud to výrobce vysloveně nedoporučuje, asi má k tomu dobrý důvod a bylo by dobré držet se raději původního návodu a nijak neexperimentovat. Důležitá je také emisní třída – tu třetí už od začátku roku 2018 nelze zakoupit a od ledna 2020 pak nebude možné pořídit ani čtvrtou a pátou třídu, ale jen kotel, který splňuje poměrně náročné požadavky na EKODESIGN. Od září 2022 pak nebude možné mít v provozu kotle první a druhé emisní třídy. Hodně diskutované téma, které ekologové vítají a mnoha domácnostem naopak přidělá spoustu starostí. Avšak zákon je zákon a musí se v principu dodržet bez výjimek, jinak hrozí i pokuty.

Nabídka je pestrá, neomezuje se jen na dřevo

Ocelové kotle na uhlí a dřevo, automatické kotle na uhlí či pelety nebo zplyňovací kotle na dřevo, možností je skutečně hodně. U kotlů pracujících v automatickém režimu je možné topit i řádově tři dny bez přidávání paliva, šnekový podavač a inteligentní mechanismus digitálního řízení se o vše postará, samozřejmě ale bude vyžadovat určitou investici. Takový stroj totiž určitě nebude levný a investice v řádu vyšších desítek tisíc vás jistě nemine. Na druhou stranu splníte podmínky legislativy a budete v budoucnu topit poměrně levně a bezpracně, což určitě není od věci alespoň zvažovat.

Kotle na tuhá paliva nejsou jen doménou rodinných domů, dnes se využívají i pro různé provozy, nemocnice, restaurace nebo průmyslová centra. Ocelový plášť zamezí zbytečným tepelným ztrátám a samotná účinnost rozhodně nemusí být na úrovni osmdesátých let minulého století – dnes dosahuje i hodnot výrazně nad devadesát procent! Snadná montáž, regulátor a litinový hořák, který se opravdu jen tak neopotřebuje, to nejsou špatné důvody, proč si pořídit podobný typ kotle.

Výhody a nevýhody konkrétních tuhých paliv

Víte, že byste rádi měli doma kotel na tuhá paliva, ale nevíte, jaké přesně si zvolit? Je to vlastně jednoduché, každé má své pro a proti, je pak jen na vás, co bude nejlepší možnou alternativou. Takže, věc se má následovně – kotle na tuhá paliva využívá více než půl milionu českých domácností…

  • Dřevo. Nejlevnější, ale bude s ním trochu více práce. Můžete si ale nechat dovézt až domů naštípané a vysušené kusy, což bude ovšem poněkud dražší. Buk, dub nebo smrk, co raději?
  • Uhlí. Fosilní palivo, které je dnes už skoro na okraji zájmu. Mnoha lidem vadí prašné prostředí kotelen a zdravotní dopady. Ceny uhlí také prudce narůstají. Hnědé uhlí je levné, ale neekologické a neefektivní. Černé je na tom trochu lépe, ale pořád ještě žádná sláva!
  • Brikety. Ekologický způsob, který supluje vytápění dřevem. Menší náročnost na prostor a nízká vlhkost, také šetrnost k životnímu prostředí. Cenově srovnatelné s uhlím, skvělá výhřevnost. A když jsme u uhlí, při topení briketami můžete počítat také s vyšší frekvencí sazí.
  • Pelety. Nevýhodou je mírně vyšší časová náročnost a nároky na spalinové cesty. Palivo jako takové je ale poměrně levné a také ekologické. Na průměrné RD a jednu zimu stačí 4 tuny. Obvykle platí rovnice, že hodina průměrného topení rovná se asi jeden kilogram pelet.
  • Štěpka. Nízká výhřevnost, velká spotřeba paliva. Pro zateplený dům ale vyjde nejlevněji ze všech možností, topit se dá v kotlích na dřevo, ale také specializovaných kotlech na pelety.

 

Nebojte se, pevná paliva jde rozhodně spalovat ekologicky – bez zátěže na zdraví, životní prostředí a v souladu s platnou legislativou i nařízeními EU, která vejdou v platnost za pár let. Při použití moderních technologií určitě nehrozí, že výpadek elektřiny způsobí nějaký problém nebo že se třeba přehřeje kotel. Pokud stále nad pořízením moderního topení na tuhá paliva váháte, možná vás přesvědčí takzvané kotlíkové dotace – třeba program Nová zelená úsporám.

Investice se vrátí během několika topných sezon

Bojíte se příliš velkých nákladů? Pak je třeba s tím začít něco dělat. Investice do automatického kotle a její návratnost je obvykle otázkou zhruba pěti až osmi let, což je v lidském životě doba poměrně krátká. Na stáří si tak budete moci ve vlastním rodinném domě zatopit ekologicky a opravdu hodně levně. Klidně i kusovým dřevem, pokud máte les nebo spolehlivého dodavatele z řad tuzemských firem.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 17 hlasy, průměrně 4.6 z 5